Çiğli Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Çiğli tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Çiğli ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Çiğli tanıtım sayfası.
 
 
Çiğli Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar İzmir'i kuzeye bağlayan yolarrı bünyesinde barındıran Çiğli, İzmir'in en önemli ilçelerinden biridir.

İzmir Çiğli'de yerleşimin ilk gerçekleştiği yer Köyiçi Mahallesi'dir. İlerleyen yıllarda Yugoslavya'dan gelen göçmenler bu topraklara yerleştirilmiştir. Ardından Balkan Savaşı'nda Selanik göçmenleri yöreye gelmiştir.

Hemen her dönemde göç alan İzmir Çiğli'ye Cumhuriyet'in ilk yıllarında Batı Trakya göçmenlerinin gelmesi ile göç dalgası devam etmiştir. Son yıllarda ise doğu ve güneydoğu bölgelerimizden gelen birçok yurttaş Güzeltepe ve Şirintepe Mahalleleri'ni mesken edinmiştir.

İzmir'in en hızlı gelişen bölgelerinden olan Çiğli eskiden Karşıyaka'ya bağlı iken 1992 yılında 2 köy ve 10 mahallenin bir araya getirilmesi ile ilçe yapılmıştır.

Çiğli'de kuşkusuz ki görülmesi gereken yerlerin başında İzmir Doğal Yaşam Parkı gelmektedir. Avrupa'nın en büyük doğal yaşam alanı olan İzmir Kuş Cenneti'nde 500 bin civarında kuş türü yaşamaktadır.

İzmir Körfezi'nin en uç noktasında Klazomenai'nin hemen karşısında Leukai yerleşimi yer almaktadır. Helen dilinde "ak yerin kenti" anlamına gelen Leukai'nin ne zaman kurulduğu ise kesin olarak bilinmemektedir.

 
 
 

Çiğli Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Çiğli için bir öneri ekleyin
İzmir Doğal Yaşam Parkı
İzmir Doğal Yaşam Parkı
İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir'i tatil için tercih edenlerin mutlaka uğradığı ve özellikleri çocuklarına güzel bir gün yaşatmak isteyen turistlerin gezi listesine eklediği bir noktadır. Doğal yaşam parkının içerisinde ağaç [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 11 Eylül 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
İzmir Kuş Cenneti
İzmir Kuş Cenneti
Doğal ve arkeolojik sit alanı durumunda olan İzmir Kuş Cenneti, İzmir'in Çiğli ilçesine bağlıdır. 8.000 hektarlık bir alana yayılan bu bölge, 1982 yılında Su Kuşları Korunma ve Üretme Sahası olarak [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 28 Mayıs 2012, Pazartesi - Yorum Sayısı : 1
 
 
Peki Çiğli hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Foça'da ekonomik, keyifli bir pansiyon için Foça Pansiyonları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çeşme'de keyifli bir konaklama için Çeşme Otelleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dikili geziniz öncesi Dikili Otelleri hakkında bilginiz olsun.

Seyahat Tüyoları